DN rapporterar i en artikel om att vissa delar av Svenska Kyrkan ska byta ut vinet i nattvardsbägaren till starkvin. Detta för att förhindra Svininfluensan från att spridas. Så klart kyrkan kommer med sådana här uttalanden, det är väldigt mycket halleluljah och övertro som ligger till grund för kyrkans uttalanden om varför det här skulle vara bra Och halleluljande är de ju väldigt bra på.
Alkoholhalten i vinet är inte i närheten av den procent som skulle behövas för att hindra bakterie och virusspridning. Så det är rent bullshit.
Både Vidar och Robert har flera gånger skrivit om det här, och Robert har flera gånger mailat kyrkan för att få ett vettigt svar. Men det vettiga svaret låter vänta på sig och allt han fått till svar är dåliga ursäkter.
Att DN väljer att rapportera om det är också helt i fas med vad de brukar rapportera om – ett glas vin om dagen är bra för magen och annan halleluljapropaganda som någon forskare finansierad av alkoholindustrin kommit fram till. Nej jag betackar mig helt från den här sortens artiklar, jag betackar mig helt från Svenska kyrkan och dess idiotiska tankar och jag betackar mig framförallt från hela den här hysterin kring svininfluensan – vilket Erik har en bra video om.
Min svinis då? Jo den håller på att gå över. Hallelulja!